Wicca – religia dla wytrwałych

wicca

Dość tajemnicze hasło wicca ma niezwykle długą tradycję. Określana jest mianem religii neopogańskiej, zapoczątkowanej przez Geralda Gardnera. Wicca to religia misteryjna, co też oznacza, że każdy wyznawca może przeżyć tzw. misterium, czyli obcować bezpośrednio z Bóstwem. Jest też religią Inicjacyjną, co z kolei oznacza, że by być tzw. wiccaninem, trzeba być inicjowanym.

Na jakich wierzeniach opiera się wicca?

Wyznawcy wicca, czyli wiccanie, wierzą w parę Bogów, których to czczą. Wśród nich wyróżnia się: Potrójną, Księżycową Bogini Magii i Czarostwa oraz Boga, którym jest Rogaty Pan, Król Śmierci i Odrodzenia, Bóg Słońca. Zwykle nazywa się ich tymi i innymi, podobnymi przydomkami, a w wiccańskich rytuałach mają oni swoje konkretne imiona. Bogowie są różnie odbierani przez różnych ludzi: czasem, postrzegani są jako realnie istniejące duchowe byty, które są silne i przedwieczne, zaś innym razem jak nowo powstałe tzw. egregory, dla innych są zaś jedynie symbolami (archetypami kobiecości i męskości) – uzupełniających się dwóch biegunów. Często w Bogach wyobraża się wszystkie siły transcendentne, zgodnie ze stwierdzeniem „Wszystkie Boginie są jedną Boginią, a wszyscy Bogowie jednym Bogiem”, z kolei innym razem wymienia się ich jako parę (spośród wielu różnych Bogów). Tak więc jest wiele różnych podejść, z których żadne nie jest błędne.

Główne nurty

Wicca uznawana jest jedynie za jedną z wielu gałęzi szeroko pojętego zjawiska, jakim jest współczesne czarownictwo. Tajemnicza wicca to inicjacyjna religia, która nawiązuje do ogromnej grupy ruchów i religii pogańskich, tym samym nawiązując do różnych praktyk i wierzeń przedchrześcijańskich. Jest też religią magiczną, a wiara to jedynie jej część. Ponadto to wiara inicjacyjna. Co to dokładniej oznacza? Wiccanie szczególnie podkreślają rolę inicjacji w całym nurcie. Inicjacja oznacza, że nikt nie może określić się mianem „czarownicy” – by móc stać się prawdziwym, wierzącym wiccaninem konieczne jest, aby ktoś nas wprowadził do tej wiary, a przedtem oczywiście należycie wyszkolił. Choć pojęcie wicca jako wiary jest szeroko komentowane i nie raz stało się już kwestią sporów, każdy wiccanin musi uznawać za religię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × one =